Пратећи светска искуства и савремене трендове у овој области могу се представити неки могући правци развоја елемената дистрибутивног система ЈП "Гас – Рума". Основа за будућу реализацију ових елемената је План развоја дистрибутивног система који је донет фебруара 2013.г. за период 2014.-2018.г.
Циљеви доношења Плана развоја су: повећање сигурности испоруке и развој Система у складу са реално исказаним потребама за прикључење произвођача природног гаса и купаца и обезбеђење нових повезивања са транспортним или другим дистрибутивним системом.
Планом развоја
• приказане су какрактеристике постојећег система;
• дата је прогноза развоја потрошње по примоптредајним местима са ЈП ''Србијагас'';
• пројектовани су губици у дистрибутивном систему по годинама;
• предвиђена је гасификација подручја у којима нема гасне инфраструктуре;
• планиране су реконструкције, ревитализације и модернизације постојећих мрежа;
• дају се сменице развоја и модернизације система мерења , аквизиције података, надзора и управљања;
У циљу смањења губитака, праћења функционисања дистрибутивног система и ефикаснијег и економичног управљања системом тенденција је увођења даљинског мерења (телеметрије) и управљања на сваком нивоу и сваком сегменту потрошње: од МРС појединачних насеља до регистровања потрошње појединачних потрошача из свих категорија. С тим у вези предвиђа се постепена замена за старелих мерача мерачима који могу кориговати измерену количину бар по једном од неколико актуелних параметара корекције (п, Т, З,...) и формирање телеметријског система. Постоји неколико телеметријских технологија али су у нашој земљи ови подаци још на нивоу експерименталних тако да је тешко рећи у овом тренутку шта је оптимум и која од њих има већу вероватноћу опстанка и развоја. Осим потрошње природног гаса телеметрија је већ присутна и развија се са становишта одржавања: ЈП "Гас – Рума" већ има основни телеметријски модул за станице катодне заштите а разматра се и могућност даљинског управљања истим као и телеметријска конрола његових елемената (мерних места).
Осим додатних услуга које се помињу на другом месту а тичу се приступу информацијама од користи за конкретног корисника у свету се одавно користе и различите могућности плаћања утрошеног гаса па тако и могућности ''пре-паид'' потрошње- мерач опремљен читачем чип картице у условима сталне цене и квалитета гаса омогућава кориснику да у сваком тренутку има уплаћену одређену ''авансну'' количину гаса са којом може располагати у одређеном периоду (није потребно периодично очитавање мерача, испостављање рачуна и сл.).
Поред активних мера сигурности које се спроводе по принципу периодичних прегледа у свету постоје и развијају се и пасивне активности- на мрежу и прикључке уграђују се тзв "гас-стоп" вентили који омогућавају брз прекид протока гаса ка делу у којем дође до наглог пада притиска тј. на места оштећења гасовода.
У диспечерском центру у зависности од података о екипама и пословима на терену (употреба ГПРС и технологија мобилне телефоније) оптимизује се рад мобилних екипа у редовним и ванредним ситуацијама, по планираним интервенцијама и позиву.